Enhedslisten Københavns bestyrelse består af ét medlem fra hver af de 15 københavnske lokalafdelinger samt syv bestyrelsesmedlemmer og en kasserer, der vælges på den årlige generalforsamling.
Ønsker du at komme i kontakt med forretningsudvalget eller bestyrelsen, er du altid velkommen til at kontakte: [email protected]
Bestyrelsen består af:
Afdelingsvalgte | Afdeling | |
Michael Neumann | Amager Vest | [email protected] |
Absalon Billehøj | Amager Øst | [email protected] |
Lasse Andersen | Brønshøj-Husum | [email protected] |
Janus Rønbach | Christianshavn | [email protected] |
Dorte Sørensen | Indre By | [email protected] |
Maria Sofie Petersen | Nordvest | [email protected] |
Sebastian Eskerod | Nørrebro Blågård | [email protected] |
Birger Thamsen | Nørrebro Park | [email protected] |
Mathias Laursen | Indre Nørrebro – Røde Firkant | [email protected] |
Johan Lorentzen | Ydre Nørrebro | [email protected] |
Jan Fønss | Sydhavnen | [email protected] |
Jon Toivo Hansen | Valby | [email protected] |
Sarah Mathiesen | Vanløse | [email protected] |
Martin Svendsen | Vesterbro | [email protected] |
David Rønne | Østerbro | [email protected] |
Generalforsamlingsvalgte | Afdeling | |
Per Rasmussen – kasserer | Valby | [email protected] |
Anders Jonassen | Indre Nørrebro – Røde Firkant | [email protected] |
Christine Lundgaard | Blågaard | [email protected] |
Frederik W. Kronborg | Amager Vest | [email protected] |
Leila Stockmarr | Indre By | [email protected] |
Maria Jose Nielsen | Østerbro | [email protected] |
Reinout Bosch | Nordvest | [email protected] |
Thomas Egholm | Vesterbro | [email protected] |
GF suppleanter: | ||
Birgitte Bloch Hansen | Østerbro | [email protected] |
Kim Jezus Henriksen | Amager Vest | [email protected] |
Suppleanter, afdelingsvalgte | |
Thomas Friis Jørgensen | Amager Vest |
– | Amager Øst |
Bente Møller | Brønshøj-Husum |
Lotte Barfod | Christianshavn |
Laurids Hvidberg Nielsen | Indre By |
Jonas Zimsen | Nordvest |
– | Nørrebro Blågård |
Leyla Belhaj | Nørrebro Park |
– | Indre Nørrebro – Røde Firkant |
Aida Ammary | Ydre Nørrebro |
Olivia Borchmann | Sydhavnen |
– | Valby |
Rasmus Lillelund Poulsen | Vanløse |
– | Vesterbro |
Niels Frølich | Østerbro |